July 06, 2005

تاثير سفر وزير دفاع عراق به ايران در روابط دو کشور

هرچند علی شمخاني، وزير دفاع جمهوری اسلامی، در سخنان خود خطاب به وزير دفاع عراق، بدون نام بردن از آمريکا، از حضور نيروهای آمريکا در عراق ابراز نگرانی کرد و گفت: ايران آماده است تا در تامين امنيت عراق كمك كند. عليرضا نوري زاده، كارشناس امور خاورميانه در مصاحبه با راديو فردا مي گويد: اين سفر در پرتو اختلافات بين وزارت كشور عراق که به حکومت ايران نزدیک است و وزارت دفاع عراق، که بر سر نوع رابطه با ايران با وزارت کشور اختلاف دارد، اهميت دارد.
وی می افزايد دولت خاتمی نسبت به دولت جعفری در عراق حسن نيت نشان می داد اما نتوانست از عمليات سپاه پاسداران در عراق جلوگيری کند. اینک عراقيها نگران دولت جديد ایران هستند که به سپاه پاسداران نزديک است.۶/۷/۲۰۰۵
Download file

امروز (چهارشنبه) علي شمخاني وزير دفاع ايران در ديدار با همتاي عراقي سعدون دليمي در تهران از دولت عراق خواست از ايجاد پايگاه هاي قدرت هاي خارجي در خاك عراق كه خواهان تحكيم حضورشان در عراق هستند، جلوگيري كند.
خبرگزاري فرانسه گفت: هرچند آقاي شمخاني نامي از آمريكا به ميان نياورد، اما تصور مي شود كه جمهوري اسلامي به ويژه از حضور آمريكا نگران است. آقاي شمخاني گفت: ايران آماده است تا در تامين امنيت عراق كمك كند. اين نخستين ديدار يك هيات نظامي بلندپايه عراق از زمان سرنگوني رژيم صدام حسين است. در اين سفر فرماندهان نيروهاي سه گانه عراق، وزير دفاع را همراهي مي كنند. دكتر عليرضا نوري زاده، كارشناس امور خاورميانه درباره اين سفر به راديو فردا مي گويد:

سياوش اردلان (راديو فردا): آقاي نوري زاده آگاهان مي دانند اختلافاتي هست بين وزارت كشور و وزارت دفاع عراق بر سر نوع رابطه با ايران. شما اين سفر وزير دفاع عراق به ايران را در پرتوي همين اختلاف مي بينيد؟

عليرضا نوري زاده: بدون ترديد. وزير كشور عراق به علت عضويت در مجلس اعلا و ارتباط نزديكي كه در گذشته با جمهوري اسلامي و سوريه دارد، متهم است كه باورها و ارتباطاتش را فراتر از وظيفه و مسئوليتش قرار مي دهد. خود آقاي سعدون دليمي وزير دفاع عراق اگرچه برخلاف ‌آقاي حاذم الشعلان وزير دفاع پيشين انساني نيست كه مسائلش را در مصاحبه هاي مطبوعاتي عنوان كند، ولي اينجا و آنجا آثاري از شكايت هاي متعدد او از وزير كشور وجود دارد. يك نمونه اش آزاد كردن تعدادي از زندانيان ايراني بوده كه اين مورد بحث بود و مساله ارتباط با ايران نكاتي است كه در طول ماه هاي اخير واقعا كار مبارزه با تروريسم را در عراق مختل كرده.

س . ا: آيا مي توان گفت آقاي دليمي به اين دليل به ايران رفت كه چهره اي موجه است و مهره ايران تلقي نمي شود؟

عليرضا نوري زاده: البته اين يك مساله است، طبيعتا اگر آقاي بيان جابر وزير كشور به ايران مي رفت، طبيعتا سئوال هاي متعددي برانگيخته مي شد كه چرا ايشان كه مساله اي با ايران ندارد و در عين حال فرد موجهي نيست كه مشكلات را با جمهوري اسلامي حل كند. اما آقاي دليمي وقتي به ايران مي رود، با توجه به اين كه ايشان يك شخصيت سني است و مورد اعتماد اكثريت محافل سني عراق است و اين كه مي گويند شخص بسيار جدي در پيگيري مسائل است، گمان مي كنم رفتن ايشان و مذاكراتش از يكسو نشان دهنده اين است كه مساله عراق با ايران از ابعاد يك عده ماموران امنيتي نظام جمهوري اسلامي در عراق فعاليت كنند و يا عده اي كه وابستگي به ارگان هاي امنيتي داشته باشند، فراتر رفته.

س . ا: اما لحن صحبت هاي دو وزير دفاع ايران و عراق در ديدار چهارشنبه صبح خيلي دوستانه بود و شنيدن اين صحبت ها اين تصور را به وجود مي آورد كه گويا واقعا نقطه عطف جديدي در روابط دو كشور آغاز شده.

عليرضا نوري زاده: وزير كشور سابق عراق، آقاي فلاح حسن نغيب هم وقتي به ايران رفته بود با آقاي موسوي لاري ديدار كرد و لحني بسيار دوستانه داشتند و يكديگر را در آغوش گرفتند و بر گونه هاي هم بوسه هم زدند. اما يك هفته پس از بازگشت به عراق، بيشترين انتقادها را ايشان از جمهوري اسلامي كرد. به اين نوع رفتار جلوي خبرنگاران يا صحبت هاي دوستانه زياد نبايد بها داد و بيشتر بايد به اين توجه كرد كه پشت پرده اينها چه مي گويند. اين كه آقاي شمخاني از عربهاي ايران است و مي تواند به زبان عربي صحبت كند، خود يك عامل بسيار مهم است. شايد از نظر عده اي خيلي مهم نباشد، اما اين دو مي توانند در خلوت بنشينند و حرفها را خيلي جدي با هم در ميان بگذارند و همين مساله يك عاملي است كه باعث شده وقتي اينها بيرون بيايند با لبخند و نظر دوستانه با هم صحبت كنند، چون حرف هاي جدي تر در پشت پرده و در اتاق هاي خلوت بين دو طرف رد و بدل مي شود.

س. ا: سفر وزير دفاع عراق به ايران تقريبا در زماني صورت مي گيرد كه دولت ايران هفته آخر خودش را پشت سر مي گذارد. فكر مي كنيد دولت جديدي كه بيايد، از خطوط كلي حرف هايي كه محمود احمدي نژاد زده، سياست كلان ايران نسبت به عراق عوض شود؟

عليرضا نوري زاده: عراقي ها به شدت نگران دولت جديد ايران هستند. در صحبت هايي كه مي كنند يا مطالبي كه اينجا و آنجا منتشر مي شود، بحث اين است كه دولت آقاي خاتمي كه بسيار حسن نيت داشت نسبت به دولت جديد عراق، دولت ابراهيم جعفري، نتوانست مانع از مداخلات گسترده سپاه قدس و سپاه پاسداران در عراق شود و حال كه دولتي مي آيد كه برخواسته از سپاه است، بايد نگران بود. به نظر من سفر آقاي دليمي در اين مرحله مي تواند سفري بسيار پرمعنا باشد به اين دليل كه ايشان پيشگيري مي كند از اين كه اين نگراني ها تبديل به يك واقعيت بشود و مي رود تا از جمهوري اسلامي وعده هايي در سطح مقامات كلان نظام بگيرد كه با آمدن اين و آن، اين وعده ها تغييري نخواهد كرد.


July 6, 2005 05:25 PM


advertise at nourizadeh . com