November 28, 2005

پیامد احتمالی سفر ادونیس، شاعر برجسته عرب به ايران

علي احمد سعيد شاعر سوري تبار لبناني قرار است به دعوت بخش فرهنگي سفارت فرانسه در ايران براي شركت در يك شب شعرخواني به تهران سفر كند. گروهي از شاعران و نويسندگان ايراني در نامه اي از وي خواستند در سفر به تهران اكبر گنجي و ديگر زندانيان سياسي را از ياد نبرد. عليرضا نوري زاده روزنامه نگار در مصاحبه با راديو فردا مي گويد: ادونيس يكي از بزرگترين شعراي معاصر عرب است كه امسال نامش در صدر نامزدهاي دريافت جايزه نوبل ذكر شد و پيام ما به دست ايشان رسيده.
Download file

. آقاي نوري زاده مي گويد: ادونيس در بسياري از سخنراني ها و حتي نوشته هايش نيش هاي سنگيني متوجه انقلاب اسلامي كرده و انديشه «برانگيختگي» اسلامي و بازگرداندن علما به قدرت و برپايي بساط خلافت از جمله مواردي است كه او به سخره در شعرهايش از آن ياد مي كند و اين سفر با توجه به آگاهي ايشان از آنچه در ايران مي گذرد، مي تواند به نفع اهل انديشه و قلم در ايران باشد.

علي احمد سعيد معروف به ادونيس شاعر سوري تبار لبناني قرار است به دعوت بخش فرهنگي سفارت فرانسه در ايران براي شركت در يك شب شعرخواني به تهران سفر كند. بسياري از آثار اين شاعر عرب به فارسي نيز ترجمه و منتشر شده است. عليرضا نوري زاده روزنامه نگار در گزارشي كه در شماره امروز دوشنبه روزنامه الشرق الاوسط به چاپ رسانده، خبر از آن داد كه گروهي از شاعران و نويسندگان ايراني در نامه اي به ادونيس از وي خواستند در سفر به تهران اكبر گنجي روزنامه نگار زنداني و ديگر زندانيان سياسي را از ياد نبرد. در اين نامه به ادونيس توصيه شده است كه در سفر به تهران به ياد آورد اين روزها سالگرد ربودن و قتل گروهي از شاعران و نويسندگان در ايران است. ادونيس قرار است ظرف چند روز آينده به ايران سفر كند. دكتر عليرضا نوري زاده درباره جايگاه ادونيس در شعر عرب به راديو فردا مي گويد:
عليرضا نوري زاده: آقاي علي احمد سعيد ملقب به ادونيس شاعر سوري كه به علت اوضاع سياسي و سركوب ها در كشورش وطنش را ترك كرد و در سال 1965 مليت لبناني گرفت و از آن پس در پاريس اقامت گزيد، يكي از بزرگترين شعراي معاصر عرب است كه امسال نامش در صدر نامزدهاي دريافت جايزه نوبل ذكر مي شد. وقتي از سفر ايشان خبر شديم، بنده با شماري از نويسندگان و شاعران در داخل كشور تماس گرفتم و مشخص شد آنها هم اين خبر را شنيدند و به دنبال راهي هستند تا پيام خود را به گوش آقاي ادونيس برسانند كه در سفر به تهران زندانيان اهل انديشه و قلم را فراموش نكند و به ويژه روي دو نام اكبر گنجي و دكتر ناصر زرافشان تاكيد داشتند و همينطور اشاره به نويسندگاني كه سالروز قتلشان را برگزار مي كنند اين روزها از جمله آقاي محمد مختاري كه خودش يك مقاله بسيار جالب در رابطه با شعر ادونيس نوشته بود. به اين ترتيب اين پيام براي آقاي ادونيس داده شد و خوشبختانه اين پيام به دست ايشان هم رسيده.

جمشيد چالنگي (راديو فردا): آقاي ادونيس طي مقاله اي در الحيات كه قطعا خاطرتان هست، جمهوري اسلامي و انقلاب اسلامي ايران را مورد انتقاد قرار داده بود به خاطر پيامدهاي اين انقلاب. آيا پيش بيني نمي كنيد حضور ايشان در ايران و ارتباط نويسندگان و روزنامه نگاران ايراني با ايشان مشكلاتي برايشان پيش بياورد و مانع از ورودشان به ايران شود.

عليرضا نوري زاده: فعلا كه دعوت ايشان پا برجا است و آنطور كه خودشان هم مي گفتند عازم ايران هستند. اما همانطوري كه شما اشاره كرديد، علاوه بر مقاله اي كه ايشان در الحيات نوشت، در بسياري از سخنراني ها و حتي نوشته ها ايشان نيش هاي سنگيني متوجه انقلاب اسلامي كرده و به طور كلي مي دانيم ادونيس يكي از آن شاعراني است كه به اسطوره بسيار دلبسته است و به گذشته تاريخي سرزمينش مي بالد و گويي كه به زبان عربي شعر مي گويد، اما ادونيس خود را به معناي واقعي يك عرب كامل نمي داند و برمي گردد به تمدن كهن سوريه، تمدن فنيقي و به همين دليل هم در لبنان بسيار طرفدار دارد بخصوص در ميان مسيحيان و آنچه كه به عنوان انقلاب اسلامي در ايران رخ داد و اين انديشه برانگيختگي اسلامي و بازگرداندن علما به قدرت و برپايي بساط خلافت از جمله مواردي است كه او به سخره در شعرهايش از آن ياد مي كند و در برخي نوشته هايش با شديدترين عبارات مي تازد به قول خود او بيرون آمدن اصحاب كهف از غار قرون و اين كه آنها مي خواهند با انديشه اي كه امروز قابل انطباق نيست بر دنيا حكومت كنند. اين است كه ممكن است برخي اگر در ايران آگاه بودند از اين گذشته و اين اطلاعات را داشته باشند، ممكن است در كار سفر ايشان اشكالاتي بوجود مي آوردند، ولي گمان مي كنم اكنون جمهوري اسلامي بيش از هر چيز مي خواهد از حضور ايشان استفاده تبليغاتي كند و به اين ترتيب مي توان گفت اين سفر با توجه به آگاهي ايشان از آنچه در ايران مي گذرد، مي تواند به نفع اهل انديشه و قلم در ايران باشد.November 28, 2005 07:40 PM


advertise at nourizadeh . com