January 25, 2006

وزیر کشور جمهوری اسلامی کشورهای خارجی را متهم به دست داشتن در انفجارهای اهواز کرد

مصطفی پورمحمدی وزیر کشور جمهوری اسلامی گفت انفجارهای اهواز تداوم همان حرکتهای کور هدایت شده از آن سوی مرزهاست. معاون سیاسی امنیتی استانداری خوزستان نیز هر گونه ارتباط بمبگذاریهای روز سه شنبه در اهواز با لغو سفر رئیس جمهوری به استان خوزستان را رد کرد. اما دکتر علیرضا نوری زاده، تحلیلگر مسائل سیاسی ایران در مصاحبه با رادیو فردا، زمان بمب گذاری را سئوال برانگیز می داند. وی می گوید حکومت سعی دارد وانمود کند که گروهی تجزیه طلب عرب ایرانی در خوزستان عامل بمبگذاری بودند در حالیکه تشکل های عرب ایرانی نظیر حزب تضامن و جبهه دمکراتیک خواستار تحقق حقوق مردم عرب ایرانی در چارچوب ایران واحد هستند.وي ميگويد:
Download file

انفجارهای روز سه شنبه در اهواز تعدادی کشته و دهها زخمی بر جای گذارد. گزارش شده است که این واقعه بر اثر انفجار دو بمب از نوع TNT روز داده است. خبرگزاریهای داخلی تعداد کشته شدگان را از شش تن تا نه تن ذکر کردند و تعداد مجروحین نیز حدود چهل تن گزارش شده است.
به دنبال انفجارهای روز گذشته در اهواز، مقامات جمهوری اسلامی بار دیگر انگشت اتهام را به آن سوی مرزها نشانه رفتند. پیش تر و به دنبال انفجارهای شدید پاییز گذشته در اهواز نیز مقامات جمهوری اسلامی انگلستان را به دست داشتن در بمبگذاریها متهم و اعلام کرده بودند با دستگیری عده ای از عاملان بمبگذاریها، آنها به ارتباط خود با کشورهای خارجی اعتراف کردند. پیش از بمبگذاریهای پاییز گذشته هم اهواز یک چند صحنه بروز برخی ناآرامیها و خشونتها بود که به دنبال انتشار نامه ای منتسب به محمد علی ابطحی معاون محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق بوقوع پیوسته بود.

دکتر علیرضا نوری زاده تحلیلگر مسائل سیاسی ایران احتمال دست داشتن کشورهای خارجی در انفجارهای اهواز را ضعیف می داند.

حسین قویمی (رادیو فردا): انفجار دو بمب در بامداد سه شنبه به گفته مقامات جمهوری اسلامی شش کشته و چهل مجروح به جای گذاشته است. اما رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، بعد از ظهر سه شنبه اعلام کرد که هشت نفر بر اثر انفجارها کشته و چهل و شش نفر زخمی شدند. روزنامه شرق نیز شمار کشته شدگان دو انفجار سه شنبه اهواز را هشت تن ذکر کرده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی اسامی پنج تن از کشته شدگان را به این شرح اعلا کرد: مریم دانشیان 17 ساله، جاسم مزری نژاد 27 ساله، دانیال چهارلنگ 27 ساله، محمد علی چم حیدری و فاطمه آغاجری.

مصطفی پورمحمدی وزیر کشور جمهوری اسلامی در جمع خبرنگاران گفت انفجارهای اهواز تداوم همان حرکتهای کور هدایت شده از آن سوی مرزهاست. و معاون سیاسی امنیتی استانداری خوزستان نیز هر گونه ارتباط بمبگذاریهای روز سه شنبه در اهواز با لغو سفر رئیس جمهوری به استان خوزستان را رد کرد. اما دکتر علیرضا نوری زاده، تحلیلگر مسائل سیاسی ایران زمان بمب گذاری را سئوال برانگیز می داند.

علیرضا نوری زاده: زمانی که انتخاب شده سئوال برانگیز است. در درجه اول به این دلیل که آقای احمدی نژاد درست ساعاتی پیش از انجام سفرشان این سفر را به بعد موکول کردند و ظاهرا بدی هوا و بارندگی شدید را دلیل بر لغو این سفر دانستند. در حالی که اگر چنین بود نباید پروازهای عادی به اهواز انجام می شد یا به هر حال اخلالی در رفت و آمد به اهواز صورت می گرفت. چنین اخلالی گزارش نشده و پروازهای عادی هم انجام شده. پس لابد مساله امنیتی بوده، همانطور که آقای ملاهویزه یکی از نمایندگان خوزستان در مجلس به این مساله اشاره کرده که دلیل مسائل امنیتی بود. بنابراین می دانستند که فضای خوزستان ناامن است. درست از فردای عید فطر که بعد از نمازی که در آنجا خواندند، تظاهراتی شد، فضای شهر اهواز و بعضی از شهرهای خوزستان متشنج بود. در ثانی باید گفت این بمبها در جاهایی منفجر شده که نمی توانیم بگوییم که قربانیانش مثلا فارسها بودند. در منطقه کیانپارس درست است که فارسها اکثریت دارند، ولی در میان مشتریان بانکی که این انفجار در آنجا رخ داده ، تعداد زیادی از عربها هم کشته یا مجروح شدند. همینطور بمب دیگری که منفجر شده، تعدادی از کارمندها در آنجا از عربهای خوزستان بودند. بنابراین به نظر من بیش از آنچه که این روایات را بپذیریم که این بمبها از خارج از مرزها هدایت شده، مطابق گفته های آقای مصطفی پورمحمدی یا این که بعضی از گروههای جدایی طلب دنبال این کار بودند، باید گفت چه کسانی از این بمبگذاریها سود می برند. متاسفانه این بمبگذاریها کاملا به ضرر مردم است و فضای شهر را از این حالت امنیتی، امنیتی تر می کند و صدایی دیگر فردا از کسی بیرون نمی تواند بیاید و حتی عربهای ایرانی حق نخواهند داشت نسبت به حقوق حقه خودشان سخنی بگویند چون بلافاصله انگشت اتهام به سوی آنها دراز می شود، کما این که در موارد پیشین این اتفاق افتاد. آنها را متهم می کنند به این که به آن سوی مرزها متصلند، عامل بیگانه اند یا اتهام بزرگ تجزیه طلبی را به آنها می چسبانند.

ح. ق: برخی از مقامات جمهوری اسلامی بمبگذاریها را به گزوههای تجزیه طلب عرب نسبت می دهند، اما دکتر نوری زاده چنین احتمالی را چندان زیاد نمی داند.

علیرضا نوری زاده: دولت جمهوری اسلامی تلاشش این است که بگوید یک گروه تجزیه طب عرب که با بیگانگان از جمله با بریتانیا و یا آمریکا در ارتباط بودند، چنین کاری را کردند. تمام گروههایی را که ما می شناسیم در خوزستان به عنوان گروههای فعال در آنجا هستند و یا در بیرون ازکشور فعالیت می کنند، منهای یک گروه که پرچم تجریه برافراشته، تمام این گروهها، گروههایی مثل حزب تضامن اهواز یا جبهه دموکراتیک، اینها خواستار تحقق حقوق مردم عرب ایرانی در چارچوب ایران واحد هستند. هرگز به دنبال خشونت نیستند. راههای خشونت آمیز را بارها اینها رد کردند. و یک گروه هم که اشاره کردم، گروهی بود که در زمان صدام حسین از حمایتهای رژیم صدام برخوردار بود. بعد از سقوط صدام این گروه پراکنده شده و چهار پنج تن اینجا و آنجا هستند که گاهی اعلامیه می دهند یا یک سایت اینترنتی دارند. اما در عمل اینها دارای نفوذ نیستند. من دست ارگانهای امنیتی را می بینم که سرشان به دستگاههای رسمی دولت وصل است. اینجا مساله مردم خوزستان نیست. به طور قطع اگر هم احتمالا یک گروهی دنبال این کار بودند، از نظر مردم خوزستان و بویژه عربهای ایرانی این نوع اعمال همیشه رد شده، بخصوص که بسیاری از قربانیان عربهای ایرانی بودند.

January 25, 2006 11:53 AM

advertise at nourizadeh . com

January 25, 2006 12:21 PM


advertise at nourizadeh . com