December 22, 2011

راديو فرانسه

Radio_France_Farsi_1.jpg

برگزاری دور دوم از مرحلۀ دوم انتخابات مصر
فواد روستائي
2011-12-17T150353Z_1361198950_GM1E7CH1RO401_RTRMADP_2_EGYPT_0.jpg

در بحبوحۀ خشونت هائی که به انتقاد های شدید پاریس و واشنگتن از ارتش مصر و پوزش خواهی شورای عالی نیروهای مسلح مصر به ویژه از رفتار ددمنشانۀ افراد پلیس و ارتش با یک بانوی مصری در میدان تحریر منجر شد، رأی دهندگان مصری امروز برای شرکت در دور دوم از مرحلۀ دوم انتخابات پارلمانی این کشور به پای صندوق های رأی رفتند.
گفتگو با علیرضا نوری زاده

Download file


به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، میدان تحریر این کشور برای نخستین بار در یک هفته اخیر دیشب آرام بود.
با وجود این نباید این نکته را از یاد برد که طی ٥ روز دست کم ١٤ شهروند معترض در اثر اصابت گلوله در میدان تحریر جان باخته اند.
افزون بر این بر روی اینترنت قرار گرفتن صحنه های دلخراش ضرب و شتم وحشیانۀ یک زن تظاهر کننده به وسیلۀ نیروهای امنیتی و بر زمین کشاندن پیکر برهنۀ او در میدان تحریر برای دقایقی طولانی، موجی از خشم مردم مصر و انتقاد پایتخت های غربی از شدت عمل ارتش و پلیس مصر با نظاهر کنندگان با بر انگیخت.
در حدود ٢٠٠٠ تن از زنان در روز گذشته به عنوان اعتراض به این رویداد در میدان تحریر دست به راه پیمائی و تظاهرات زدند.
در پی این انتقادها و به ویژه انتقادهای پاریس و واشنگتن و بالا گرفتن خشم و نارضائی مردم، شورا عالی نیروهای مسلح مصر که پس از سقوط حسنی مبارک ادارۀ امور کشور را در دست دارد دیشب از پیش آمدن این رویداد پوزش خواهی کرد.
در دومین دور از مرحلۀ دوم انتخابات پارلمانی مصر که امروز و فردا برگزار می شود مردم ٩ استان این کشور برای گزینش نمایندگان خود به پای صندوق های رای فراخوانده شده اند.
پیروزی احزاب اسلام گرا از جمله حزب عدالت و آزادی، متعلق به اخوان المسلمین مصر، و حزب "النور"، متعلق به سلفی های این کشور، که از اخوان المسلمین هم تندرو ترند موجب بروز نگرانی هائی در داخل کشور در میان مصری های لیبرال و لائیک و به ویژه زنان مصری شده است.
در خارج از این کشور و به ویژه در اسرائیل از این احتمال ابراز نگرانی شده است که اسلام گرایان پس از کسب قدرت در مصر به تعهدات دولت پیشین و به خصوص پیمان صلح مصر و اسرائیل پشت کنند.
در چنین اوضاع و احوالی و در میان این نگرانی ها، در رویدادی بی سابقه یک سخنگوی حزب "النور" در مصاحبه ای با رادیوی ارتش اسرائیل اطمینان داد که حزب متبوع او به قرارداد صلح مصر و اسرائیل که در سال ١٩٧٩ در کمپ دیوید آمریکا امضا شد احترام خواهد گذاشت.
سخنگوی سلفی های مصر افزود سلفی ها با این پیمان مخالف نیستند و می گویند اگر هم موادی از آن از نظر مردم مصر باید اصلاح شود این کار بایستی بر سر میز مذاکره صورت گیرد. سخنگوی سلفی ها تأکید کرد که آنان به تمامی پیمان های منعقد شده به وسیلۀ رژیم پیشین احترام خواهند گذارد.

در گفتگوئی با علیرضا نوری زاده، روزنامه نگار و کارشناس مسائل کشورهای عرب، نظر او را در مورد پیامد این تنش و خشونت بی سابقه پس از سقوط حسنی مبارک برای گذار مصر به دموکراسی و آیندۀ سیاسی و اقتصادی این کشور جویا شدیم.

علیرضا نوری زاده برخلاف شماری از کارشناسان و تحلیل گران غربی این منطقه که با بدبینی و تردید به آینده و روند گذار به دموکراسی در مصر می نگرند بر این باور است که ارتش مصر و نیروهای سیاسی این کشور از جمله اخوان المسلمین، فاتح انتخابات پارلمانی در جریان برگزاری این کشور، خواهان ادامۀ تنش و خشونت نیستد و تنها اقلیتی ناچیز با اعزام نوجوانان به میدان تحریر و دادن کوکتل مولوتف به دست آنان در قصد تنش آفرینی و جلوگیری از آرام شدن اوضاع دارند.

به باور این کارشناس منطقه، مصری ها خود به خوبی آگاهند که ادامۀ ناآرامی ها وتعطیل گردشگری و خالی ماندن هتل ها و جاذبه های توریستی مصر برای مدتی طولانی، به ورشکستگی اقتصادی کشور منجر خواهد شد.

علی رضا نوری زاده می گوید نگرانی لیبرال ها، لائیک ها وزنان مصری از روی کارآمدن اسلام گرایان نیز چندان قابل توجیه نیست چرا که اسلام گرایان نیز به خوبی می دانند که با توجه به نقش توریسم و گردشگری در مصر نمی توان به اجباری کردن حجاب، بستن بارها و کازینوها و اقداماتی از این قبیل دست زد.

سرانجام این که از نظر آقای نوری زاده اظهارات سخنگوی حزب سلفی های مصر نیر مبنی بر پذیرش پیمان صلح مصر و اسرائیل نیز تاکتیکی نبوده و استراتژیک است.

December 22, 2011 09:39 PM


advertise at nourizadeh . com