February 12, 2012

راديو فرانسه

Radio_France_Farsi_1.jpg

اسماعیل هنیه، : اسرائیل را هیچگاه به رسمیت نمی شناسیم
hanieh tehran.jpg

اسماعیل هنیه، در سخنانی در تهران پس از تبریک سالگرد پیروزی انقلاب در ایران گفت: از زمان انقلاب تا مقاومت فلسطین و بهار عربی همواره پیامی به گوش می رسد که تأکید می کند که مقاومت و جهاد و مبارزه تنها گزینۀ استراتژیک و تنها راه آزادی قدس و مسجد الاقصی به اذن خداست...

گفتگوي فواد روستائي با عليرضا نوري زاده
Download file

اسماعیل هنیه- نخست وزیر دولت حماس در نوار غزه، طی یک سخن رانی در مراسم بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی در تهران، تأکید کرد که این سازمان هیچگاه اسرائیل را به رسمیت نخواهد شناخت.

هنیه گفت حماس همواره به نمایندگی از مردم فلسطین، امت عرب و امت اسلامی و به نام همۀ آزادگان اعلام می کند که هرگز رژیم صیهونیستی را به رسمیت نخواهد شناخت.

نخست وزیر حماس در بخش دیگری از سخنان خود پس از تبریک سالگرد پیروزی انقلاب در ایران گفت: از زمان انقلاب تا مقاومت فلسطین و بهار عربی همواره پیامی به گوش می رسد که تأکید می کند که مقاومت و جهاد و مبارزه تنها گزینۀ استراتژیک و تنها راه آزادی قدس و مسجد الاقصی به اذن خداست.

اسماعیل هنیه که رسانه های جمهوری اسلامی ایران از او به عنوان «نخست وزیر قانونی فلسطین» نام می برند عصر دیروز (جمعه) وارد تهران شده و بلا فاصله با محمد رضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران، دیدار و گفتگو کرد.

محمد رضا رحیمی که امروز همراه با اسماعیل هنیه در راهپیمائی تهران به مناسبت سالگرد انقلاب شرکت کرده بود، بر حمایت همه جانبۀ جمهوری اسلامی ایران از مردم فلسطین جهت باز ستاندن حقوق از دست رفتۀ آنان تأکید کرد.
معاون اول محمود احمدی نژاد ضمن بیان این مطلب که اسماعیل هنیه برای دیداری سه روزه به تهران سفر کرده است افزود آقای هنیه امروز به کشور خود آمده اند؛ محمد رضا رحیمی افزود ایران «از ابتدای انقلاب تا به امروز بدون هیچ استثنائی درهمۀ عرصه ها از فلسطین دفاع کرده است».

اسماعیل هنیه قرار است طی دیدار سه روزۀ خود از ایران با بلندپایگان و رهبران جمهوری اسلامی ایران به گفتگو بنشیند.
خبرگزاری های ایران از مذاکرات دیشب (جمعه شب) اسماعیل هنیه با محمد رضا رحیمی به عنوان مذاکراتی «خصوصی» یاد کرده اند.

سازمان اسلام گرای حماس از ژوئن سال ٢٠٠٧ تا کنون، ادارۀ امور و کنترل نوار غزه را در دست دارد و سازمان الفتح، رقیب اصلی حماس، در چهار چوب "تشکیلات خود گردان فلسطین"، بر کرانۀ باختری رود اردن حاکم است.
خالد مشعل و محمد عباس رهبران این دو سازمان رقیب (حماس و الفتح) اخیرآً در دوحه، پایتخت قطر، توافق نامه ای را امضا کردند که بر اساس آن یک دولت وحدت ملی به نخست وزیری محمود عباس تشکیل خواهد شد که مأموریت آن برگزاری انتخابات پارلمانی و انتخابات گزینش ریاست تشکیلات خودگردان برای ادارۀ یکپارچۀ نوار غزه و کرانۀ باختری رود اردن خواهد بود.

یادآوری می کنیم که سازمان آزادیبخش فلسطین که الفتح مهم ترین و بزرگ ترین عضو آن است از سال ها پیش اسرائیل را به رسمیت شناخته است.

***

در گفتگوئی با دکتر علی رضا نوری زاده، تحلیل گر مسائل خاورمیانه، از او پرسیدیم با توجه به امضای توافق نامۀ قطر و به رسمیت شناخته شدن اسرائیل از سوی سازمان آزادیبخش فلسطین، سازمانی که حماس قصد پیوستن به آن را دارد، اظهارات هنیه مبنی بر عدم برسمیت شناختن اسرائیل را چگونه می توان توجیه کرد؟

علیرضا نوری زاده می گوید اولاً نباید فراموش کرد که بلافاصله پس از امضای توافق نامۀ قطر میان محمود عباس و خالد مشعل، زمزمه هائی در مخالفت با آن به ویژه در غزه به گوش رسید اما بعداً این زمزمه ها خاموش شد و ظاهراً وزن و اعتبار خالد مشعل بر آن چربید.

این روزنامه نگار وتحلیل گر مسائل جهان عرب می گوید این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که اسماعیل هنیه برای دریافت کمک های بیشتر از تهران در این شهر باید حرفی رابزند که به مذاق میزبان خوش آید؛ علی رضا نوری زاده بلافاصله خاطر نشان می سازد که اسماعیل هنیه که اخیراً از چند کشور دیگر دیدن کرده است، به عنوان مثال در ترکیه یا تونس چنین موضعی را نگرفته و چنین سخنانی را بر زبان نرانده است.

از نظر نوری زاده، در هرحال آیندۀ روابط تهران با فلسطینیان و سازمان هائی چون حماس و جهاد اسلامی فلسطین تا حدود زیادی به آیندۀ رژیم دمشق و سرنوشت بشار اسد نیز بستگی دارد و در صورت سقوط رژیم دمشق کمک رسانی تهران به حماس و حزب الله لبنان و ارتباط با چنین سازمان هائی به مراتب دشوار تر خواهد شد.

نکتۀ دیگری که آقای نوری زاده به آن اشاره می کند این است که نه در ایران و نه در سرزمین های فلسطینیان، در مورد روابط دو طرف و چند و چون آن اتفاق نظر وجود ندارد و شماری از رهبران فلسطینیان از جمله یاسر عرفات و محمود عباس بارها رهبران جمهوری اسلامی ایران را به شدت مورد انتقاد قرارداده اند.

این روزنامه نگار و تحلیل گر مسائل خاورمیانه می افزاید شعار «نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران» در تظاهرات سال ١٣٨٨ در ایران نیز که نشان از اختلاف نظر در میان ملت ایران بر سر نوع رابطه با فلسطینیان است، فراموش نشده است.

February 12, 2012 09:00 AM


advertise at nourizadeh . com