February 16, 2012

راديو فرانسه

Radio_France_Farsi_1.jpg

دو شهروند ایرانی به دست داشتن درسوءقصدهای تروریستی درتایلند متهم شدند
tailand  nourizadeh.jpg

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات پلیس تایلند می گویند سفارت اسرائیل دراین کشورهدف این توطئه تروریستی بوده است.
روزگذشته اعلام شده که درجریان انفجارپیش بینی نشده یکی ازبمب ها ئی که قراربود علیه دیپلمات های اسرائیلی به کارگرفته شود، یکی از بمب گذاران، که یک شهروند بیست وهشت ساله ایرانی بوده، دو پای خود را ازدست داده است...
گفتگو با علی رضا نوری زاده، مدیر مرکز مطالعات ایران و اعراب در لندن
Download file

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات پلیس تایلند می گویند سفارت اسرائیل دراین کشورهدف این توطئه تروریستی بوده است.
روزگذشته اعلام شده که درجریان انفجارپیش بینی نشده یکی ازبمب ها ئی که قراربود علیه دیپلمات های اسرائیلی به کارگرفته شود، یکی از بمب گذاران، که یک شهروند بیست وهشت ساله ایرانی بوده، دو پای خود را ازدست داده است.

مقامات امنیتی تایلند می گویند: درحال بررسی این احتمال هستند که آیا میان انفجارهای روز سه شنبه دربانکوک و حمله تروریستی علیه سفارت اسرائیل دردهلی نو، پایتخت هند، ارتباطی وجود دارد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه یکی از دستگیرشدگان جوان بیست هشت ساله ای به نام سعید مرادی که دو پای خود را درانفجارروزسه شنبه ازدست داده است.
به گفته مقامات قضائی تایلند دو شهروند ایرانی درحال حاضربه اتهام انفجاربمب دراماکن عمومی تایلند تحت تعقیب قرارگرفته اند.
رئیس دیپلماسی تایلند حاضرنشد رویداد دیروز را یک اقدام تروریستی بنامد، ولی گفت که حادثه به رویداد تروریستی دهلی شباهت دارد که درآن یک دیپلمات اسرائیلی مجروح شد.
ولی اهود باراک وزیردفاع اسرائیل حادثه بانکوک با حکومت اسلامی ایران نسبت داد و گفت: این اقدام نشان می دهد که ایران برای اجرای سیاست ها خود همچنان به اقدامات تروریستی متوسل می شود.
با دنبال این رویداد ها وانتشارخبراتهامات وارده با دو شهروند ایرانی درتایلند، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی هرگونه ارتباط ایران با این رویداد ها را رد کرد. رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی دراین ارتباط گفت: دولت ایران اعتقاد دارد که مامورین "رژیم صهیونیستی" (اسرائیل) خود مسئولین این جنایات هستند و ایران حاضراست برای روشن شدن قضیه با دولت تایلند کمال همکاری را به نماید.


با توجه به تشدید تنشهای میان دو کشور ایران و اسرائیل، تا چه حد احتمال دست داشتن جمهوری اسلامی، در حالیکه این کشور ادعای دست داشتن در این سلسله عملیات تروریستی را رد می کند، وجود دارد؟

دکتر علی رضا نوری زاده، روزنامه نگار و مدیر مرکز مطالعات ایران و اعراب در لندن، معتقد است که جمهوری اسلامی تاکنون، هیچ یک از عملیات تروریستی را که حتی در برخی موارد نیز، عواملش دستگیر شده اند قبول نکرده است؛ حتی زمانیکه سران مخالفان را در خارج از کشور ترور نمود، در تمامی این موارد را اعلام کرده است که بدلیل نزاع داخلی میان خود این افراد بوده است، در حالیکه تفصیل تمامی این ماجراها آشکار شده است و افرادی نیز در این زمینه دستگیر شده اند. بنابراین نفی جمهوری اسلامی، دلیل بر بی گناهی جمهوری اسلامی نیست.

به گفته این تحلیلگر سیاسی، نکته دیگری که در خصوص انفجار در تایلند حائز اهمیت است دو روز قبل از انفجاری که در آپارتمان در تایلند رخ داد وزیر دفاع اسرائیل در تایلند بود و این احتمال می رود که ایهود باراک، هدف این عملیات بوده است. بعد از کشته شدن مصطفی احمدی روشن، کارشناس هسته ای ایران، مقامات امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی تهدید کردند که اگر خیابانهای ایران امنیت نداشته باشد، این عدم امنیت را جمهوری اسلامی می تواند در جاهای دیگر نیز باعث شود و این یک تهدید مستقیم بود. حتی زمانیکه در مورد اسرائیل نیز اخباری مبنی بر دست داشتن این کشور منتشر شد، جمهوری اسلامی بطور مستقیم اسرائیل را تهدید کرد که منتظر ضربات انتقامی باشد.

این تحلیلگر سیاسی معتقد است که با توجه به این شواهد می توان تصور کرد که آنچه که در گرجستان، هند و تایلند رخ داد بخشی از برنامه ای بود که جمهوری اسلامی، برای سالروز قتل "عماد مغنیه " که اسرائیل را مسئول این قتل می داند، تهیه کرده بود که سفارتخانه های اسرائیل و وزیر دفاع این کشور در جریان دیدار از بانکوک مورد هدف قرار بگیرد.

همزمان این سوال مطرح می شود که چرا جمهوری اسلامی هدفهایش را در کشورهائی انتخاب کرده است که از معدود دوستانش به شمار می روند؟

علی رضا نوری زاده می گوید: هند با ایران روابط گسترده اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی دارد، با گرجستان روابط نسبتا خوبی دارد، شمار زیادی از دانشجویان ایرانی در گرجستان درس می خوانند و این حضور چشمگیری در این کشور دارد، در تایلند هم دست جمهوری اسلامی بسیار باز بوده به گونه ای که حتی ماموران جمهوری اسلامی موفق شدند یکی از افرادشان را که گریخته، به ایران بازگردانند. بنابراین تایلند بعنوان یک بازار سرگشاده برای جمهوری اسلامی بوده که بسیاری از کالاهای نظامی و تجهیزاتی را که لازم دارد از طریق تایلند خریداری و به ایران ارسال می کند.

بعقیده این تحلیلگر سیاسی، انتخاب این سه کشور جای ابهام دارد که چرا این عملیات در این سه کشور انجام گرفته است.

علی رضا نوری زاده، در خصوص احتمال اینکه این عملیات از سوی اسرائیل برنامه ریزی شده باشد، می گوید: تا پیش از آنکه یک شهروند ایرانی در حادثه انفجار در تایلند صدمه ببیند و دو پایش را از دست بدهد و پیش از آنکه دو ایرانی در تایلند دستگیر شوند، این تردید وجود داشت که در حالیکه هیچ یک از افراد اسرائیلی در انفجارهای هند و گرجستان کشته نشده اند، پس اسرائیل در پشت این عملیات بوده است، اما دستگیری شهروندان ایرانی در تایلند، بدست آمدن مقادیری مواد انفجاری در این کشور، نظریه ی حضور دست کم بخشی از جمهوری اسلامی همانند ماموران سپاه و یا سپاه قدس به نوعی در این ماجراها دست داشته اند.

February 16, 2012 09:51 PM


advertise at nourizadeh . com