October 05, 2012

راديو فرانسه

rfi_logo.png

عربستان سعودی: بهره برداری سیاسی جمهوری اسلامی از "حج" را تحمل نمی کنیم

haj.jpg

یکی از مقامات امنیتی عربستان سعودی که مسئولیت فرماندهی نیروهای امنیتی حج را برعهده دارد، گفته عربستان سعودی هیچگونه اقدامی در جهت بهره برداری سیاسی از مراسم حج از سوی ایرانیان را تحمل نمی کند.
گفتگو ي لادن فيروز بخت با علی رضا نوری زاده، مدیر مرکز مطالعات ایران و اعراب در لندن

Download fileسعد الخلیاوی، فرمانده نیروهای امنیتی حج با اشاره به درگیریهای خونین میان برخی عوامل جمهوری اسلامی با پلیس عربستان در سال 1366، تاکید کرد تمامی فعالیتها در دوران حج باید بر آداب و رسوم سنتی مراسم حج متمرکز باشد.

جمهوری اسلامی ایران هر ساله، به هنگام برگزاری مراسم حج، اقدام به برگزاری مراسمی با عنوان "برائت از مشرکین" می نماید.

این مراسم براساس توافق سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی و وزارت حج سعودی برگزار می شود. مسئولان سازمان حج، امسال تفاهمنامه ای را با طرف سعودی به امضا رسانده اند که برخلاف سالهای گذشته اجرای مراسم برائت از مشرکت منوط به اجازه طرف سعودی است.

اعلان برائت از مشرکین، به معنای اجتناب و بیزاری از شرک آورندگان به خداوند و دشمنان مسلمانان از جمله فعالیتهائی است که جمهوری اسلامی با تاکید بر "بُعد سیاسی حج" هر ساله و به هنگام برگزاری مراسم حج اقدام به برگزاری آن می نماید.

سال 1366 صدها زائر ایرانی به همراه زائران برخی از کشورهای دیگر اقدام به برگزاری تظاهرات در مکه نمودند و شعارهائی در محکومیت "آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی" سردادند. این تظاهرات به درگیری با نیروهای امنیتی و پلیس عربستان انجامید.

در جریان این درگیریها 402 نفر کشته شدند. 275 تن از کشته شدگان ایرانی بودند.


October 5, 2012 11:36 PM


advertise at nourizadeh . com