July 17, 2013

رادیو فرانسه

rfi_logo.png
درگیریها در مصر ٧ کشته و بیش از ٢٦٠ زخمی بر جای گذاشت

ویلیام برنز در قاهره چه میکرد؟

در درگیریهای دوشنبه شب گذشته میان حامیان محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر و نیروهای امنیتی این کشور ٧ تن کشته و بیش از ٢٦٠ تن دیگر زخمی شده اند.در این حال بگزارش خبرگزاری رویترز، معاون وزیر خارجه آمریکا روز گذشته با رهبران جدید مصر، عدلی منصور، رئیس جمهور و حازم الببلاوی، نخست وزیر موقت دیدار کرد...
گفتگو با علی رضا نوری زاده، رئیس مرکز مطالعات ایران-عرب در لندن،

منابع بیمارستانی در مصر گفته اند دو تن از قربانیان در مرکز قاهره و پنج تن دیگر در منطقه جیزه کشته شده اند.

درگیریهای شب گذشته که اولین درگیری خشونت بار در طول یک هفته اخیر در این کشور است درست هنگامی روی داده و که ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا به مصر سفر کرده است.

بگزارش خبرگزاری رویترز، معاون وزیر خارجه آمریکا روز گذشته با رهبران جدید مصر، عدلی منصور، رئیس جمهور و حازم الببلاوی، نخست وزیر موقت دیدار کرد.

معاون وزیر خارجه آمریکا در این دیدار گفت آمریکا در صدد تحمیل یک مدل آمریکایی بر مصر نیست و از هیچکدام از جوانب درگیر در این کشور حمایت نمی کند.

گفته میشود سفر معاون وزیرخارجه آمریکا با نارضایتی گروه سلفی نور از یکسو و جنبش تمرد از سوی دیگر مواجه شده و هردو گروه اعلام کرده اند که با ویلیام برنز دیدار نخواهند کرد.

جنبش تمرد در توضیح موضعگیری خود گفته آمریکا باید اول دولت جدید در قاهره را برسمیت بشناسد و از حمایت خود از گروه اخوان المسلمین نیز عذرخواهی کند.

گروه نور نیز آمریکا را به مداخله در امور داخلی مصر متهم دانسته است.

مخالفان محمد مرسی در تظاهرات دیروز ، ضدیت خود با آمریکا را با شعار « جادو گر، به خانه ات برگرد » روی یک تصویر بزرگ سفیر آمریکا در قاهره، به نمایش گذاشتند.

همزمان با این تحولات، نخست وزیر جدید مصر بخشی دیگری از اعضای کابینه موقت مصر را معرفی کرد.

در حالیکه محمد ابو شادی، بحیث وزیر تامین موادغذایی و انرژی تعیین شده است اشرف العربی، وزیر برنامه ریزی مصر در دولت محمد مرسی، در پست خود ابقا شده است.

ارتش مصر در صحرای سینا دست به عملیات نظامی خواهد زد

از سوی دیگر، با ادامه حملات اسلامگرایان در صحرای سینا که روز گذشته منجر به کشته و زخمی شدن چندین نفر شد، ارتش مصر اعلام کرد برای مقابله با این حملات، عملیات نظامی در صحرای سینا را آغاز خواهد کرد.

منابع ارتش مصر به خبرگزاری فرانسه گفته اند ارتش افرادی را که رهبری حملات در این منطقه را به عهده دارند شناسایی کرده است.

ارتش اسرائیل در واکنش به این تصمیم ارتش مصر امروز سه شنبه اعلام کرد تل اویو با اعزام واحد های پیاده نظام مصر به این منطقه موافقت کرده است.

مصر و اسرائیل در صحرای سینا مرزهای مشترک دارند و بر مبنای توافق صلح منعقده میان هردو کشور در سال ١٩٧٩ هرگونه حضور نظامی مصر در صحرای سینا باید با توافق اسرائیل همراه باشد.

صحرای سینا در گذشته نیز شاهد اقداماتی بر ضد دولت مرکزی در مصر بوده اما کارشناسان معتقدند اسلامگرایان افراطی، برکناری محمد مرسی توسط ارتش را فرصتی برای استفاده از نارضایتی مسلمانان این کشور بسود اقدامات خشونت آمیز در این منطقه ارزیابی می کنند.

July 17, 2013 01:46 AM


advertise at nourizadeh . com