August 15, 2013

رادیو فرانسه

rfi_logo.png

اعلام حالت اضطراری و منع رفت و آمد شبانه در مصر

نوشتۀ شاهرخ بهزادیعدلی منصور- رئیس جمهور موقت مصر، برای مقابله باناآرمی‌های این کشور، برای یک ماه حالت اضطراری اعلام کرد. گزارش شده است که محمد البرادعی، معاون عدلی منصور، از پست خود استعفا داده است. گفته میشود با حمله نیروهای امنیتی مصر به حامیان محمد مرسی- رئیس جمهور برکنار شده این کشور، در قاهره امروز ده‌ها تن کشته و زخمی شده اند. بر اساس آخرین گزارش‌ها، ناآرامی‌های قاهره به بخش‌های دیگری از مصر نیز سرایت کرده است...درباره رخداد خونین امروز در قاهره، گفتگویی انجام داده‌ایم با علیرضا نوری زاده - روزنامه نگار مقیم انگلستان...

دولت موقت مصر همچنان اعلام کرده در قاهره و ١٣ شهر دیگر، از جمله اسکندریه، اسماعیلیه، بنی سویف و صحرای سینا، مقررات منع رفت و آمد شبانه برقرار کرده است؛ گفته شده این منع رفت و آمد از ساعت ١٩ بوقت محلی تا ٦ صبح نافذ خواهد بود.

آمریکا استفاده از خشونت علیه حامیان محمد مرسی را شدیداً محکوم و با برقراری حالت اضطراری در مصر مخالفت کرده است.

جوش ارنست- معاون سخنگوی کاخ سفید، ارتش مصر را به خویشتن‌داری در برابر مخالفان فرا خواند.

در سازمان ملل، سخنگوی بان کی مون- دبیر کل سازمان ملل متحد، نیز "با شدیدترین وجهی" اقدام خشونت آمیز نیروهای امنیتی مصر علیه تظاهرکنندگان را محکوم کرد و گفت که بان کی مون از اینکه مقامات مصری توسل به زور را برای مقابله با تظاهرات برگزیده اند بشدت معترض است

پلیس و نیروهای امنیتی مصر، صبح امروز چهارشنبه، هشدارهای چند روز اخیر خود به حامیان محمد مرسی و اخوان‌المسلمین را به مرحله اجرا گذاشتند و برای پاکسازی دو میدان قاهره از وجود اسلام گرایان وارد عمل شدند.

خبر گزاری فرانسه، گزارش داده است که حداقل 124 تن در این عملیات کشته شدند؛ این درحالی است که اخوان‌المسلمین بیلان عملیات صبح امروز نیروهای پلیس و امنیتی را حداقل ٢٥٠ کشته وبیش از ٥ هزار زخمی اعلام کرده است؛ تظاهرکنندگان از 2200 کشته و بیش از ده هزار زخمی سخن می گویند، آمارهایی که تأیید آن از سوی منابع مستقل امکان پذیر نمی باشد.

بر اساس خبر گزاری فرانسه، اکثریت کشته‌شدگان از حامیان محمد مرسی- رئیس جمهوری بر کنار شده مصر، هستند که با ضرب گلوله کشته شده اند.

خبر گزاری فرانسه، گزارش میدهد که نیروهای پلیس و امنیتی مصر، به همراه خودروهای زرهی و بولدوزر صبح امروز دو محل تجمع حامیان محمد مرسی درقاهره را محاصره کردند و سپس برای پاکسازی این دو جایگاه با پرتاب گاز اشک‌آور حمله کردند؛ این در حالی است که مقام‌های امنیتی مصر تأکید کرده‌اند که برخی از حامیان محمد مرسی مسلح بوده و صدای شلیک گلوله از هر دو طرف نیروهای امنیتی و مخالفان به گوش رسیده است.

عملیات نیروهای امنیتی مصر، در ساعات اولیه بامداد امروز چهارشنبه، با یورش به میدان‌های "رابعه العدویه" و "النهضه" در قاهره که مدت بیش از یک ماه در اشغال و محل تحصن و تظاهرات ضددولتی طرفداران محمد مرسی- رئیس جمهور برکنار شده مصر، بوده است آغازگردید.

بر اساس شاهدان عینی، پاکسازی میدان "النهضه" با مقاومت کمتری از سوی حامیان محمد مرسی روبرو شده است. ساعاتی پس از عملیات نیروهای پلیس و امنیتی مصر، تلویزیون دولتی این کشور تصاویری را از چادرهای تخلیه شده این میدان نشان دادند که کاملاً تحت کنترل نیروهای پلیس و امنیتی مصر بوده است. در همین رابطه، دو ساعت پس از شروع عملیات پاکسازی، وزارت کشور مصر اعلام کرد که میدان "النهضه" کلاً پاکسازی شده و تحت کنترل کامل نیروهای پلیس و امنیتی قرار دارد.

علیرغم میدان "النهضه"، عملیات نیروهای امنیتی و پلیس درمیدان "رابعه العدویه" به خشونت گرائیده است. بر اساس شاهدان محلی، صدای رگبار سلاح‌های خودکار از هر سوی میدان به گوش میرسیده است و باران نارنجک‌های گاز اشک‌آور بر روی چادرهای حامیان محمد مرسی و اخوان المسلمین فرود می‌آمده است؛ در همین حال سرودهای مذهبی و رزمی از بلندگوهای اسلام گرایان پخش میگردید؛ ورود خبرنگاران به این میدان از پیش ممنوع گردیده بود؛ با این وجود شاهدان محلی از درگیری مسلح بین نیروهای پلیس و حامیان محمد مرسی خبر داده‌اند.
در همین رابطه یکی از مسئولان امنیتی قاهره به خبر گزاری فرانسه گفته است که در این میدان اهالی محل در دستگیری و بازداشت حامیان اخوان المسلمین و محمد مرسی به نیروهای امنیتی مصر یاری رسانده‌اند.

هنوز هیچ آماری از دستگیرشدگان انتشار نیافته است. شاهدان محلی از بازداشت دهها تن از اسلام گرایان توسط نیروهای پلیس و امنیتی سخن گفته اند.

زمینه عملیات نیروهای امنیتی و پلیس مصر علیه حامیان محمد مرسی، از دیروز آماده گردید.
دیروز، عدلی منصور- رئیس جمهوری موقت مصر، فرمانداران 18 استان مصر را تغییر داد. 18 فرماندار جدید استان‌های مصر که بیش از نیمی از آنان را ژنرال‌های بازنشسته ارتش مصر تشکیل میدهند، به جای اعضای اخوان‌المسلمین که از سوی محمد مرسی- رئیس جمهوری برکنارشده مصر، به این پست گمارده شده بودند حفظ امنیت استان‌های مصر را در آستانه عملیات پلیس و نیروهای امنیتی در قاهره بر عهده گرفتند.

در همین راستا، نیروهای امنیتی مصر، رفت و آمد کلیه ترن‌های مسافربری که ارتباط قاهره را به دیگر مناطق مصر تأمین میکردند را از زمان آغازعملیات صبح امروز متوقف کردند. این اقدام پیشگرانه به منظور جلوگیری از خروج حامیان محمد مرسی و اخوان المسلمین از پایتخت به نقاط دیگر مصر صورت پذیرفته است.

به رغم تمامی پیش‌بینی‌های پلیس و نیروهای امنیتی، حامیان محمد مرسی و اخوان المسلمین امروز به ٣ کلیسای متعلق به قبطی‌های مصر حمله کرده و آنها را به آتش کشیدند.

***

درباره رخداد خونین امروز در قاهره، گفتگویی انجام داده‌ایم با علیرضا نوری زاده - روزنامه نگار مقیم انگلستان.
از وی میپرسیم با این رخ داد خونین، مصر به کجا میرود؟

آیا مصر در آستانه یک جنگ داخلی قرار گرفته است؟
با این رخ داد آیا فضای مصر امنیتی نخواهد شد؟ در صورت امنیتی شدن فضای سیاسی مصر، فرآیند دمکراتیک در این کشور زیر پرسش نخواهد رفت؟


برای شنیدن این گفتگو به فایل صوتی رجوع کنید.

August 15, 2013 10:44 AM


advertise at nourizadeh . com