September 13, 2016

آتش‌بس در سوریه؛ شکننده یا امیدوار کننده؟

آth.jpg

برقراری آتش‌بس در سوریه با میانجی‌گری روسیه و ایالات متحده از غروب آفتاب دوشنبه ۱۲ سپتامبر و همزمان با عید قربان برنامه ریزی شده است.

گفتگوی ایرج ادیب زاده از رادیو زمانه با علیرضا نوری زاده و منصور فرهنگ
Syria.jpg


https://soundcloud.com/radiozamaneh/hrkk4wah4j0v

روز یکشنبه ۱۱ سپتامبر، در حملات هوایی رژیم اسد و متحد آن روسیه بیش از صد نفر در حلب و ادلب (مناطق تحت کنترل مخالفان) جانشان را از دست دادند از جمله شماری کودک و زنان ومردان و افراد سالمند.

ارتش آزاد سوریه می‌گوید از غروب آفتاب دوشنبه ۱۲سپتامبر، آتش‌بس را رعایت خواهند کرد اما با احتیاط فراوان. در بیانیه‌ای که این گروه در واشنگتن صادر کرد آمده است: «همکاری مثبتی با آتش‌بس خواهیم داشت، اما نگرانیم که دولت از آن بهره‌مند شود.»

اما «احرارالشام» که از سوی ایالات متحده و روسیه گروهی تروریستی» شناخته می‌شود، آتش‌بس را رد کرده و گفته است: «آتش‌بس روسیه و آمریکا تنها رژیم بشار اسد را تقویت می‌کند و افزایش درد و رنج مردم این کشور را در پی خواهد داشت.» جمهوری اسلامی و حزب‌الله از پشتیبانان بشار اسد، از توافق آتش‌بس استقبال کرده‌اند.

رادیو زمانه در بررسی توافق آتش بس و امیدهایی که برای پایان خونریزی در سوریه برانگیخته؛ پرسش هایی را با دوکارشناس سیاسی خاورمیانه، منصور فرهنگ در نیویورک و علیرضا نوری‌زاده در لندن در میان می‌گذارد:

آیا ویژگی اصلی توافق جدید آتش بس، همکاری نظامی روسیه و آمریکا علیه تروریست‌های تندرو در سوریه و مهم‌تر تعهد تاریخی آمریکا علیه تروریسم خواهد بود؟
اگر همه چیز در یک هفته آتش بس به خوبی پیش رود؛ پیش بینی می‌کنید که گروه‌های مورد قبول آمریکا به آغاز یک گفت وگوی ملی تن دهند؟
روس‌ها همچنان به حمایت از اسد ادامه می‌دهند. سرنوشت بشار در آینده سوریه چه خواهد بود؟

September 13, 2016 10:31 AM


advertise at nourizadeh . com