October 27, 2018

پنجره ای رو به خانه پدری دوشنبه ۳۰ مهر

nor4-300x160.jpg

این شماره از برنامه را با شعری از دفتر اشعار دکتر علیرضا نوری زاده آغاز می کنیم. ابتدا در ارتباط با قتل جمال خاشقچی و داستان زندگی او به تفصیل با شما سخن خواهیم گفت و شما را از پشت پرده این قضایا مطلع خواهیم ساخت. اتفاقی که برای دوست و همکار من افتاد دردناک بود من همیشه آرزو میکردم جمال را دوباره ببینم و دوباره باهم گفتگو کنیم، اما ظاهرا سرنوشت پایان دیگری را مقرر کرده بود چنانچه سرنوشت برای رفیق ما ابراهیم زالزاده به گونه ای دیگر مقرر کرد، و برای محمد مختاری و محمد جعفر پوینده و برای اهالی قلمی که بدست حکومت های ظلم و جور گردنشان و سینه اشان شکافته میشود.

دو سه هفته من با خودم صحبت میکنم چگونه ممکنه یک دولتی که در هشتاد و اندی سال عمرش هیچوقت مخالفش را ندزدیده، و در خارج آنها را نکشته است داخل را من کاری ندارم ، دست به چنین عملی بزند و مثل بقیه همکارانمان فکر میکنیم که در پس این قضیه داستانی هست، اینجور که دولت عظمای قطر سینه پاره میکند و الجزیره ۲۴ ساعت به این خبر دامن میزند؟!!!.

به اعتقاد من نوع برخورد دولت سعودی روش درستی نبود، اگر نمیدانستند که چه اتفاقی افتاده باید همان روز اول اعلام میشد، این آدم هایی که در دستگاه سعودی دستگیر شده اند ستون های امنیتی آنجا هستند، جمهوری اسلامی تعاملی که با قتل های زنجیره ای کرد بگونه ای بود که این قضیه را به فراموشی بسپارد، اما پرستوی نازنین فروهر و خانواده پوینده و کسانی که فرزندانشان را کشته بودند چون کسانی را در خارج مثل ماها داشتند که یک لحظه ساکت ننشستند این زنده ماند، هر سال ما سالروز زنده یاد دکتر بختیار را گرامی میداریم و این باعث شد که فراموش نشود.

اما دولتهای دیگری هم بوده اند که دست به چنین اقداماتی زده اند مثل دولت عراق در زمان صدام حسین یا دولت سوریه که مخالفینش را در لنبان و پاریس کشت، اما دولت عربستان مخالفینش را میخرید چون پول داشت و خیلی ها را خرید، این یک تصمیم غلط و خطایی بود. که این آثاری که گذاشته بر دولت سعودی به این زودی ها پاک شدنی نیست و این دنبال خواهد شد و باز بستگی دارد که خاندان سلطنتی سعودی چگونه با این مسئله تعامل کنند.

اولا جمال خاشقچی یک فرد عادی نبود ، او متعلق به یک خانواده بزرگ بود آنها از خاندانهای ترک مهاجر به سعودی بودند و در ترکیه هم خاندان بسیار بزرگی بودند ،
و جد اعلا یشان در دولت عثمانی مقام بالایی داشته است. اینها بعدا مهاجرت میکنند به سعودی و اینها در سعودی بزرگ شدند و در تجارت موفق شدند، و رابطه نزدیکی با دستگاه حکومتی داشتند هم در زمان ملک فهد و هم در زمان ملک عبدالله ، ما عدنان خاشقچی را در جریان ایران گیت می شناسیم، در معاملات اسلحه و نفت اسم او را می شناسیم. و او با دختر هنر مند برجسته ایران پری زنگه ازدواج کرد آخرین همسرش بود و برای ایرانیها جذاب بود و او را می شناختیم.

جمال در عرصه روزنامه نگاری شخصیت برجسته ای بود او سردبیر الوطن شد وبعد در الحیاط ستون نویس شد، و چهره دائمی تلوزیون های ماهواره ای بود بسیار زبان انگلیسی را خوب میدانست، و مدتی مشاور امیر ترکی الفیصل بود و زمانی که او کنار رفت او هم در کنارش بود و خیلی از ملک محمد تعریف میکرد و علاقه مند به او شد، اما دو مسئله باعث جدایی او از حکومت شد مسئله اول اخوان المسلمین بود جمال به اخوان المسلمین علاقه مند شده بود حالا به هر دلیلی او نه مسلمان دوآتشه بود نمیدانم ، مسئله دوم وقتی مشاهده کرد بسیاری از افرادی که او خیلی به آنها علاقه داشت در بازداشت قرار گرفتند و بخشی از دارایی هایشان را بخشیدند، جمال ناراحت بود و او صراحتا میگفت که از این بابت ناراحت است.

اگر قرار بوده که با او مذاکره کنند، این ۱۵ نفر چرا رفته اند؟ اعلامیه رسمیشان میگوید آنها باهم درگیر شده اند و سرو صدا شده است و جمال گفته من نامزدم بیرون است و شما کاری به من نمیتوانید بکنید و بلند میشود که برود و کنسول سعودی میگوید اینجا جای این کارها نیست چون او یک دیپلمات است، بین جمال و اون افراد چه گذشته است ؟ خود جمال با اون قد و هیکلش از پس ده نفر بر میامد. حال چه اتفاقی افتاده که موجب کشته شدنش گردیده بزودی مشخص میشود.

جمهوری جهل و جور فساد میکشد وبعد میگوید دعوای بین خودشان بود در داستان میکونوس دو لبنانی و کاظم داربی و غیره میروند میکشند و جمهوری اسلامی میگوید درگیری بین کرد ها بوده است، زنده یاد دکتر بختیار را میکشند و میگویند چون او پولش تمام شده بود او را کشتند، به همین راحتی آب هم رویش میخورند، جمهوری اسلامی بلد هست چیکار کند که آب از آب تکان نخورد، آقای اردوغان قول داد تا سه شنبه کل ماجرا را تعریف کند این خیلی مهم است دونالد ترامپ هم به نعل و به میخ زده است ولی توضیحات قانع کننده نیست.

سپس از تغییرات در کابینه روحانی شما را آگاه خواهیم نمود و با شما به سخن خواهیم نشست . در بخش دوم برنامه اشاره ای به سالروز در گذشت دو هنرمند سینمای ایران خواهیم نمود. در ادامه به دیدن چند کلیپ کوتاه خواهیم نشست و توضیحاتی تقدیم حضورتان خواهیم کرد. در بخش بعدی برنامه به بررسی و تحلیل سخنان علی خامنه ای می نشینیم و در همین باره به دیدن کلیپ سخنان او می نشینیم.
با ما باشید و برنامه پنجره ای رو به خانه پدری را با دوستان و خویشاوندان خود به اشتراک بگذارید. منتظر شنیدن نظرات شما پیرامون این برنامه هستیم.

A Window to the Fatherland – Monday 22 October 2018

We begin tonight’s edition of A Window to the Fatherland with Dr. Alireza Nourizadeh reading one of his poems from the book of his collected works.

Dr. Alireza Nourizadeh:

We continue tonight’s program with a review of Jamal Khashoogi’s life and shed some further light on the tragedy of his death.

He was a friend of my and I always wished to see him again and talk about our common dreams for the Middle East. However, it was not to be and he had a different destiny, as happened to my other friends of mine like the Iranian intellectual Ebrahim Zalzadeh and writers Mohammad Mokhtari and Mohammad Jafar Pouyandeh whose chests were slit by the knives of the Islamic republic regime’s assassins.

But the question still remains for me that how on earth the Saudi regime that has never kidnapped or murdered any one of its many opponents during its 80 years life suddenly resorts to this horrific act and then the Al Jazeera news agency and TV reports on it round the clock? There must be a dimension to this story that we yet have to discover.

Having said that, I believe the Saudi’s approach was not correct from the beginning and they should have admitted what had happened in the first instance.

In Iran the Islamic republic regime has for long tried to cover up all its murderous actions against our country’s journalists and writers but the likes of Parastoo, the daughter of the slain Forouhars have kept the memory of her parents and the crimes of the Iranian regime alive!

Jamal Khashoogi was not an ordinary man. His grandparents held high positions in the Ottoman governments and later migrated to Saudi Arabia.

He was also a prominent journalist and former editor of Al Watan daily and a regular contributor to Al Hayat newspaper. He later became associated with the Muslim Brotherhood but I never thought he was a radical Muslim.

Now the Islamic republic regime is trying to portray Jamal’s death to a rivalry among the Saudi royal family and Erdogan says he will soon reveal what exactly happened to him and Trump is sitting on the fence.

Later in the program we will discus the latest reshuffle of Rouhani’s cabinet and again review Khamenei’s claims of his regime making Iran one of the most advanced countries of the world in 47 years time!!!


لینک وبسایت:

http://iranefardalive.com/Archive/44198

لینک یوتیوب:

https://youtu.be/Pn88U7xEk9Q

لینک دانلود:

https://vimeo.com/296443730

فایل صوتی:

https://soundcloud.com/alirezanourizadeh/rl396rkijxpv

فایل صوتی کم حجم:

https://soundcloud.com/alirezanourizadeh/gbhgueosyyyr

گوگل درایو:

https://drive.google.com/file/d/152x-pvZiLu3gYjrH7eRpazWkRiH6QHoi/view?usp=sharing

October 27, 2018 04:06 PM


advertise at nourizadeh . com