January 30, 2019

پنجره ای رو به خانه پدری پنجشنبه ۴ بهمن

nor4-300x160.jpg

این برنامه از پنجره ای رو به خانه پدری را با شعری از دفتر اشعار دکتر علیرضا نوری زاده آغاز می نماییم . سپس همراه با شما خوبان به گفتگو با میهمان عزیز برنامه جناب آقای دکتر محسن سازگارا خواهیم نشست و با ایشان در ارتباط با مسائل مهم داخلی و منطقه ای به تبادل نظر خواهیم پرداخت و نظر ایشان را جویا خواهیم شد.

دکتر نوری زاده: دکتر سازگارا، آقای علی ماجدی سفیر اسبق ما در آلمان که از دیپلمات های درست و حسابی وزارت خارجه است مصاحبه ای کرده با ایسنا و گفته اسنادی که اروپاییان می آورند راجع به کارهای تروریستی و موشک هایمان پر بی راه هم نیست نمیتوانیم به راحتی ردش کنیم بنظر من حرف بسیار مهمی است این حرف اشاره به این است که سپاه و سپاه قدس اینکارهایی را که دارند میکنند درست موقعی که اروپا موضع به نفع ایران گرفته یک دیپلمات میرود که در دستگاه مجاهدین بمب بگذارد و خوراک تبلیغاتی برای مجاهدین درست میکند یا یک آدم تجزیه طلب را آنجا میروند تهدید به قتلش میکنند که چهره محق به خودش بگیرد اینها را شما نشانه چه میدانید و بر گرفته از چیست به نظر شما؟

دکتر سازگارا:من فکر میکنم آقای ماجدی مثل بقیه دیپلماتهای وزارت خارجه و خود آقای ظریف بر سر این ماجرا استعفا کرده بود و خامنه ای نپذیرفته بود و قول داده بود که جلویش را بگیرد طبیعتا کسانی که دیپلمات هستند وظیفه اشان اینست که در کشوری که هستند روابط را بهبود بدهند و دوستی بکنند و اگر اتفاقی میافتد بروند و جوابگو باشند ، اما وقتی عملیات تروریستی اینگونه انجام میشود البته او این را به گروههای خودسر متعلق دانسته که ما میدانیم که سر این گروها بنوعی در بیت رهبری است و آخرش از اصغر طائب و مجتبی خامنه ای و شخص خامنه ای میگذرد و سعی کرده که اینکار را بکند ولی طبیعتا یک سفیر کارش بسیار دشوار میشود و دلخور هستند از این که وقتی یک کشورهای بی آزاری مثل دانمارک و بلژیک میایید و طراحی یک عملیات تروریستی میکنید بلاخره اروپاییها باهم یک عالمه ارتباطات اطلاعاتی دارند و همچنانکه آمریکاییها هم بعنوان متحدین اروپا همواره تقویتشان میکنند خوب وقتی لو میرود حساسیت به پا میشود ، و زمانیکه اروپاییان ساز و کار مالی را میخواهند برای ایران بکار بگیرند و با تحریمهای امریکا موافق نیستند یک چنین عملیاتی همه چیز را ویران میکند و اعتماد اروپاییان را سلب میکنند. اصلا دستکم در منطقه خاورمیانه ما دوتا وزارت خارجه داریم یکی نیروی قدس سپاه و اطلاعات سپاه است و دیگری وزارت امور خارجه است، بعضی از کشور ها که رسما سفیرش از نیروی قدس سپاه است مثل عراق . من زمانی در یک مهمانی در تگزاس بودم که بوش و خانم رایس هم بودند و خانم رایس به من گفت که آقای متکی به من گفته ما حاضریم بیاییم بشینیم صحبت کنیم و بر سر مسائل اتمی و مسائل عراق و افغانستان یکجا صحبت کنیم و خانم رایس گفت من هنوز این پیغام را داشتیم زیرو بالا میکردیم که که پیغام دومی برای من آمد از جانب قاسم سلیمانی که در این امور وزیر امور خارجه هیچکاره است و اگر قرار است صحبتی بکنید با من باید صحبت کنید. من به خانم رایس گفتم قاسم سلیمانی راست میگوید متکی کیلویی چند است !!! واو گفت ما هم این را میدانیم و گفتم خوب شما چکار کردید؟ وگفت ما به هیچکدامشان جواب ندادیم. این طرف دنیا هم این دوگانگی را میشناسند و در این شرائطی که اینجور دست جمهوری اسلامی زیر ساطور آمریکاست بیشتر کار دیپلمات ها را دشوار میکند یکی از اصلی ترین محورهای نشست ورشو همین است.

دکتر نوری زاده: نکته ای که به نظر من قابل تامل است اینست که در عین اینکه شما فرمودید وزارت خارجه این چنین وضعیتی دارد آدم تعجب میکند وقتی آقای ظریف در نهم آبان بعد از اینکه دانمارک متهم کرد دیپلمات جمهوری اسلامی را میگوید اینها توطئه سازمان موساد است آدم تکلیفش با آقای ظریف روشن نیست. آیا آقای ظریف تابع سپاه قدس است یا واقعا هنوز یک شخصیتی دارد که میشود رویش تامل کرد. خیلی عقب نشینی کرده .

دکتر سازگارا: والا آقای ظریف خصوصی رفته باشه و استعفا داده باشه و قر زده باشه و کارمندانش مثل همین آقای ماجدی قر قری کرده باشند ولی اینکه علنی بایستد و اعتراضش را بکند که طبیعتا باید بگذارد برود این استخوانی میخواهد که امثال ظریف ندارند. آقای ظریف یک تکنوکراتی است که خوب بلد است صورت جلسه ومعاهده بنویسد و تو مذاکره بلده کار بکند، و این را به آنهایی میگویم بخصوص اصلاح طلبان که روزگاری بعد از برجام شورش را درآوردند و ظریف را با دکتر مصدق مقایسه مینمودند. اون استخوانی که بزرگانی مثل مصدق و دیگر بزرگان سیاسی این مملکت داشتند و بطور مثال در همین جمهوری اسلامی منتظری که در یک قدمی رهبری مملکت بود و دیگری مهندس بازرگان بود مردانی بودند که جلو خمینی ایستادند و اصولی داشتند که سر آنها مصالحه نکردند . نه ظریف چنین آدمی نیست که بتواند بایستد و بگوید این خلاف مصالح ملی است و یا عوض میشود یا من نیستم . بهر حال این آدمها ناچار هستند هر کاری جمهوری اسلامی میکند بیاید ماله بکشد.

با ما باشید و برنامه پنجره ای رو به خانه پدری را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید، منتظر شنیدن نظرات شما پیرامون این برنامه هستیم.

A Window to the Fatherland – Thursday 24 January 2019

We begin tonight’s edition of A Window to the Fatherland with Dr. Alireza Nourizadeh reading one of his poems from the book of his collected works.

Dr. Alireza Nourizadeh:

We continue the program with talking to our special guest of every Thursday, Dr. Mohsen Sazegara, for his views about the latest news of Iran and the region.

Iran’s former ambassador to Germany Ali Majedi has told ISNA news agency that the Europeans have access to some information about the regime’s terrorist activities and missile program that cannot easily be denied.

This is a very serious comment by a regime’s high official, which indirectly blames the Revolutionary Guard for these issues.

Dr. Mohsen Sazegara:

I think Majedi is one of the diplomats who along with Zarif himself had resigned over this issue, but Khamenei had rejected Zarif’s resignation.

The task of a diplomat and ambassador is to build relations with the foreign country in which they serve but when the regime is after terrorist activities in that foreign country then his mission is meaningless.

Majedi has blamed the rogue elements within theregime for these terrorist plots but we all know perfectly well that all these so-called rogue elements are directly connected to Khamenei’s household.

At the end of the day the Europeans have their own spying operations and intelligence gathering sources and would certainly share it with the Americans.

The EU countries are still pushing for continuation of trade with Iran and oppose the US sanctions and terrorist operations by the regime hamper their efforts in that respect.

We seem to have two foreign ministries in Iran when it comes to our country’s foreign policy towards the Middle East: one the official department, and another run by the Revolutionary Guard and its Quds Brigade.


لینک وبسایت:

http://iranefardalive.com/Archive/47958

لینک یوتیوب:

https://youtu.be/P5bdJNfa7Mo

لینک دانلود:

https://vimeo.com/313189569

فایل صوتی:

https://soundcloud.com/alirezanourizadeh/v5wexwdgjwch

فایل صوتی کم حجم:

https://soundcloud.com/alirezanourizadeh/8ygfldmxx4kx

گوگل درایو:

https://drive.google.com/file/d/1qNjAp4tzmDzgUvxemBUpSRxcZvOweMee/view?usp=sharing

January 30, 2019 08:40 PM


advertise at nourizadeh . com