March 15, 2019

پنجره ای رو به خانه پدری چهارشنبه ۲۲ اسفند

nor4-300x160.jpg

این برنامه از پنجره ای رو به خانه پدری را با شعری از دفتر اشعار دکتر علیرضا نوری زاده آغاز می نماییم . سپس همراه شما خوبان به گفتگو با کاک عبدالله مهتدی دبیر کل حزب کومله کردستان ایران خواهیم نشست و با ایشان در ارتباط با نوروز در کردستان و دیگر مسائل مهم سیاسی ایران و منطقه به تبادل نظر خواهیم پرداخت و نظر ایشان را جویا خواهیم شد:

دکتر نوری زاده:چه روزهای عجیبی بود و چقدر شما کمک به کسانی که از دست رژیم فراری بودند کردید و چه دوستانی پیدا کردید.

کاک عبدالله مهتدی:اینها کسانی و جوانانی بودند که با امید و آرزوهای زیادی میخواستند تحولی ایجاد بکنند ولی خوردند به مانع بزرگ ولایت فقیه رژیم سرکوبگر و چشماشون خیلی هاشون آنموقع باز شد، آنها ابتدای سیاسی شدنشان و علاقه مندیشان به مسئله سیاسی کشور از دوره اصلاح طلبی شروع شد، نیروهای دیگر را نمیشناختند ولی آن حرکت لازم بود و مقدمه ای بود ودر دیماه امروز هم بی تاثیر نبود زیرا آنموقع این رفتار رژیم با اعتراض کنندگان مسالمت جو و صلح طلب از خودش نشان داد ، راه هر گونه اصلاحات را خود نظام بست، خیلی وقتها من میشنوم که براندازها اصلاحات نمیخواهند ، اصلاحات را رژیم حاکم متوقف کرد نه مخالفین رژیم، نسل جوان و سیاسیون ایران شکیبایی زیادی نشان دادند در مقابل این رژیم، چند دفعه مردم را تشویق کردند بین بد و بدتر بد را انتخاب کنند، هیچکدام از اینها نتیجه ای نداشت، ثابت شدکه نتیجه نمیدهد ، بهر روی آن دوره هر کاری از دست ما ساخته بود انجام دادیم و دوستی های زیادی بوجود آوردیم و یکبار دیگر این پیوند ها را دوباره وصل کردیم.

دکتر نوری زاده: این مسئله پیوند ها که رژیم از روز اول در پی تفرقه و دروغ و تجزیه و مردم را از این تجزیه ترساند ولی همیشه شمادر مقابلش اتحاد و همبستگی را سر لوحه قرار دادید و در اوضاع اخیر کردستان نشان داد که اگر انقلاب مشروطه از آذربایجان آمد اینبار این کردستان خواهد بود که در واقع سکوی پرتاب بسوی دمکراسی است و این را من به آن ایمان دارم .


کاک عبدالله مهتدی: در سال ۱۳۵۷ ما انقلاب را قبول نداشتیم ولی بلافاصله از آنموقع که خمینی گفت من روزنامه آیندگان نمیخوانم ما اطلاعیه دادیم در پشتیبانی از آیندگان و میخواهم بگویم از روز اول هر جنبش مردمی و حق طلبانه ای بوده است کردستان همیشه مدافعش بوده است و بعد هم خیلی زود سرکب ها شروع شد از همان روزهای اول ما کمک کردیم به کسانی که از دست جمهوری اسلامی در رفته بودند و شما میدانم میدانید که حزب توده هیچ میانه خوبی با کومله نداشت و ما را سی آی ای معرفی میکرد وقتی که زیر ضرب رفتند ما اطلاعیه دادیم گفتیم اینها حالا خودشان قربانی جمهوری اسلامی هستند و کمکشان کردیم و خیلی هایشان توانستند از همین طریق از زیر مجازات ها فرار کنند که متاسفانه خودشان کمک کرده بودند به این سرکوب ها ، این نوع پشتیبانی ها را ما همیشه داشته ایم .
شما اشاره ای به نوروز کرده اید حدس میزنم و امیدوارم که جوانان مدنی خیلی کار کرده اند برای این ایام نوروز و این شادی را به یک حرکت زندگی تبدیل کنند در تمایز آنچیزی که جمهوری اسلامی میخواهد و شعار اصلیش هم رقص و آزادی است.


دکتر نوری زاده: رقص و آزادی به نظر من ، تقویم را نگاه میکردم در دوهفته ۸ تا عزا بوده است و هر جشن و رقصی که در برابر این موج غم برگزار کنید ، این یعنی نفی کل نظام را کرده اید . و حالا میرسیم ببینیم نظام در چه شرایطی قرار دارد و بحث آزادی بحث اصلی ماست

کاک عبدالله مهتدی: من از این طریق تلوزیون شما پیشا پیش به بینندگانتان و همه مردم ایران تبریک عید بگویم و امیدوارم سال نو را با یک نوروز پرشکوه آغاز کنید و آنچیزی که میتواند تکلیف این رژیم را معیین کند خود مردم هستند امیدوارم ما نوروزی پرشکوه در سراسر ایران شاهدش باشیم و سالی خوب را آغاز کنیم

دکتر نوری زاده:چقدر امیدوار هستید همیشه آدم امیدواری بوده اید، چقدر احساس میکنید و یکی از انگیزه های من که دلم میخواهد بیشتر با کاک عبدالله صحبت کنم این امید واریش است و این بی اساس نیست و حاصل بررسی و مشورت و گفتگوهای درون حزب و نشست های روشنفکری و حلقه های آن دارند است واقعا امسال امیدارتر هستید کاک عبدالله؟


کاک عبدالله مهتدی: با وجود اینکه وضع معیشت مردم و کارگر و اقشار حقوق بگیر و مال باخته ها و همه خانواده های زحمتکش خیلی بدتر از سابق شده ولی خیلی در کل استیصال رژیم هم خیلی بیشتراست رژیمی که نه تنها با مردم خودش بد است با همسایه های خودش هم بد است با پیروان آیین ها و مذاهب بد است با جامعه بین المللی و اروپا بد است و با همه دنیا روابط دشمنانه ای دارد و ایران را دشمن تمام دنیا کرده است و این بازده سیاست های غلطی است که جمهوری اسلامی انجام داده است ولی با وجود اینها روز به روز تنگنا ها را برای رژیم بیشتر میبینم مردم باید حرکت بکنند اگر مردم حرکت بکنند جهان آرزومند تغییر این رژیم است ولی باید این حرکت را از مردم ببیند.

دکتر نوری زاده: خارجی دنبال مسائل خودش است اما اگر دید روزی ملت ایران بر پا خاسته است برای حفظ مصالح خودش هم شده از آنها حمایت خواهد کرد.

کاک عبدالله مهتدی: اروپا که سیاست ملایمتری نسبت به آمریکا دارد هم این رژیم را نمیخواهد و این حکومت را دوست ندارند و نمیخواهند مستقیم دخالت کنند چون نمیخواهند اوضاع منطقه به آشوب بکشد، بهر صورت سیاست آنها نیست و هیچ کسی در دنیا نیست که خواهان تداوم جمهوری اسلامی ایران باشد و من مطمئنم این جنبش ها که پا بگیرد که گرفت در دی ماه گذشته و اگر میلیونی بشود بنظر من نه جمهوری اسلامی از پسش بر میآید و همچنین قدرت های بین المللی هم از مردم حمایت میکنند.
با ما باشید و برنامه پنجره ای رو به خانه پدری را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید، منتظر شنیدن نظرات شما پیرامون این برنامه هستیم.


A Window to the Fatherland

Wednesday 13 March 2019

We begin tonight’s edition of A Window to the Fatherland with Dr. Alireza Nourizadeh reading one of his poems from the book of his collected works.

Dr. Alireza Nourizadeh:

We continue the program with talking to our special guest Kak Abdullah Mohtadi of the Komola Party of Kurdistan of Iran.

We begin our conversation by asking him about the significance of Nowruz and the new Persian Year among our Iranian and non Iranian Kurdish people.

Also, the help that our Kurdish people have provided to those of their compatriots in other parts of Iran to flee from crackdowns by the regime and seek refuge in Western countries.

Abdullah Mohtadi:

Yes, sadly most of the people who have fled Iran and from our young generation.

They had hoped that the reformist movement and their leadership could achieve their objectives and realise their hopes. But later faced the vicious and despotic barrier of the regime manifested in the theory of the Velayate Faghih, which has ruled Iran for the last four decades.

The regime had deceitfully claimed that the reformists were after overthrowing it but in reality the reformists have done their best to maintain the regime in power all these years.

We never accepted the rule of clergy over our country since the revolution in 1979 and have from that date till today helped even those who were unkind to our position and supported the regime to flee from its repression.

I take this opportunity and wish everyone a happy Nowruz.

لینک وبسایت:

http://iranefardalive.com/Archive/49822

لینک یوتیوب:

https://youtu.be/neIivUab6q8

لینک دانلود:

https://vimeo.com/323503421

فایل صوتی:

https://soundcloud.com/alirezanourizadeh/ot5yat4aig9c

فایل صوتی کم حجم:

https://soundcloud.com/alirezanourizadeh/62at8cjxhl4m

گوگل درایو:

https://drive.google.com/file/d/1nNEACPGkq0tKMiw9I5S8wzn-CPVuEpQy/view?usp=sharing

March 15, 2019 07:37 PM


advertise at nourizadeh . com