March 22, 2019

تفسیر خبر جمعه ۲۴ اسفند‎

در این شماره از برنامه تفسیر خبر نگاهی خواهیم داشت از لندن که این روز ها شاهد تظاهرات گسترده ای بوده است در ارتباط با خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، در آستانه نوروز برای شما روزگار خوشی را آرزو میکنیم و ساعات بهتری را در پیش رو داشته باشید در آستانه بهاری که میآید
نگاهی خواهیم داشت به : آنچه که در ایران میگذرد و در ارتباط با مردم ایران و سفره مردم ایران
سفر حسن روحانی به عراق چه پیامد هایی داشته است
در زاد روز رضا شاه فقید نگاهی خواهیم داشت گذرا به کارنامه او و این پرسش که چرا جوانان برآمده از انقلاب با شعار های خود رضا شاه روحت شاد دلبستگی خود را به سلسله پهلوی بروز دادند.
واقعه و رویداد تروریستی بسیار غم انگیز در نیوزیلند ، کشتار ۴۹ نفر در دو مسجد در این کشور همیشه آرام ، انگیزه ها چه بوده ؟ نفرت مذهبی ببار آمده در این سو و آنسوی عالم چه پیامد هایی داشته و خواهد داشت؟
میهمانان این برنامه آقایان دکتر علیرضا نوری زاده در لندن و محمد نوری زاد در تهران

چالنگی: ببینید اینها از روز اول به نوروز و مراسم ایرانی حمله کردند و الان آقای نوری زاد هم اشاره فرمودند و یادمان هست که بیل و کلنگ هم برداشتند و به سراغ آرامگاه رضا شاه رفتند ولی نسل برآمده از انقلاب هم شعارهای خود را میدهند چرا اینطور شده است؟

نوری زاده: جناب چالنگی این برای من معماست که ملتی این هفته رضا شاه را صدا بزند در مسجد گوهر شاد و دو هفته بعد جنازه وی پیدا شود و اینکه این رژیم با این جنازه چه کرد این پدر کبیر ایران که واقعا شایسته نام کبیر است؟ . و به نظر من کارش ارزشمندتر از نادر بود چون نادر فقط فتح کرد و گشود و این وسط خیلی ها کشته شدند ولی رضا شاه یک ایران تکه پاره را پیوندش را مستحکم کرد ارتش درست کرد، رادیو درست کرد، دانشگاه درست کرد کشف حجاب کرد این مرد بزرگی که ساختمانهایی که ساخته هنوز پابر جا و استوار اند من هرچه از او بگویم کم گفتم و هرچه از بدی آخوند ها بگویم هم کم گفتم. آقای خمینی سال اول گفت ما عید نداریم ما شهید داده ایم دروغ!!! دروغ!!! که صد هزار کشته دادیم ؟؟ ولی مهندس بازرگان به وزرایش گفت کت و شلوار سفید بپوشید عید داریم و خوبش راهم داریم. اینها ضد شادی و لبخند هستند اینها مکتبشان از گور بلند میشود کشت و کشتار و آدمکشی و صحرای کربلا اینها از اینجا نان میخورند. این دکانی که اینها درست کرده اند تا زمانی که بر نیفتاده اند ما عید نخواهیم داشت.

چالنگی: تفسیر شما را میشنویم راز و رمز شعارهای جوانان امروز بگذریم از سر کسانی مثل سروش از شما میپرسیم که چه هست؟


نوری زاد : واقعیتش مردمان ما این کارنامه چهل ساله ملایان و سرداران رانگاه میکنند میبینند که در شان مردم ایران نیست این چهل سال به اسم مردم ایران منطقه را به آشوب کشیده اند و به اسم مردم ایران رفتند پولهای مردم ایران را به جا های دیگر برده اند و رفتند زیر زیر زمین که بمب اتم بسازند که سید علی حلال شیعی خودش را با اتم کامل بکند، همه اش به اسم مردم فاجعه آفریده اند، مردم یکجا به تنگ می آیند یعنی احساس میشود که به شعور مردم توهین شده است و تحقیر میشوند اینست که به آنسو تر از ملایان نگاه میکنند که تنوانسته اند یک چهره موفق در ساحت علمی و تکنولوژی پدید بیاورند یا ادبیات یا هنر پدید بیاورند یعنی همه غنای علمی ما معطوف به پیش از چهل سال است . وقتی یک جوان به کف دست چهل ساله پدر خودش نگاه میکند و خودش میبیند چیزی از جمهوری اسلامی در دست او نیست به همین دلیل اصلا راضی به این نیست که با این حکومت حال بکند این حکومت حال جوانهای ما را گرفته است و اجازه نداده که آنها جوانی بکنند شما به اندوه اشاره کردید یک واقعیت مسلم است انگار ملایان بلنگویانی هستند که گور و عزا می طلبند بدبختی و اندوه میطلبند و به هرجا نشانی از شادمانی باشد سرو کله اینها پیدا میشود . جوان ما جوانی نکرده است من اغلب به جوانها بر میخوردم و اغلب از آنه پوزش میخواستم و زمانی که جوان داد میزند رضا شاه یعنی من طالب ایرانی هستم که به من غرور بدهد و سرزمین من را در عرصه های جهانی بدرخشاند ،به من هویت بدهد . در حال حاضر با اختلاف افکندن بین قبایل به این جوانها خیانت میکنند

چالنگی: پیامد های هر آنچه که رضا شاه در ایران داشت قرار داد الجزایر را چطور ارزیابی میکنید ؟

نوری زاده: صدام حسین در نامه ای که به رفسنجانی در زمانی که به کویت حمله کرد نوشت رسما قرار داد را پذیرفته است بعد از جنگ کویت هیئت های مرزی تشکیل شدند ولی باز جنگ شد صدام سرنگون شد و دوستان رژیم سر کار آمدند، از روز اول یک کلمه راجع به قرارداد الجزایر نگفتند حتی مرحوم طالبانی گفت ما این قرار داد را قبول نداریم. شط العرب همانطور مانده ، و جالب اینکه این آقایان دوست حکومت هنوز قسمتی از زمینهای ما را در سومار در اشغال دارند و همینطور خاک عراق در دست ماست ولی شط العرب لایروبی نشده است در خلیج بصره هنوز حدود مشخص نیست . روحانی به عراق رفت کار درستی هم کرد اولش اشاره کرد به مسائل مرزی و بعد گفت اروند رود ، تا گفت اروند رود عراقی ها هم سوء استفاده کردند و تمام قرارداد را که قرار بود بازبینی بکنند کنار گذاشتند چسبیدند به شط العرب بهر حال حکیم گفتگو کرد به این نتیجه رسیده اند که فعلا خط القعر را بعنوان خط مرزی دو کشور پذیرفته اند و قرار شد شط العرب را هم لایروبی بکنند ولی راجع به نقاط مرزی سخنی نگفتند.

تفسیر خبر جمعه ۲۴ اسفند

رویدادهای ایران و حملات تروریستی در نیوزیلند.

امشب در تفسیر خبر /۲۱:۳۰ تهران / ایران فردا

میهمانان : آقایان علیرضا نوری زاده و محمد نوری زاد

با امید به فردائی بهتر

لینک وبسایت:

http://iranefardalive.com/Archive/49913

لینک یوتیوب:

https://youtu.be/2rQGhxr8O1M

لینک دانلود:

https://vimeo.com/324272994

فایل صوتی:

https://soundcloud.com/alirezanourizadeh/0dq4go0ijudy

فایل صوتی کم حجم:

https://soundcloud.com/alirezanourizadeh/kadqimm7bcuw

گوگل درایو:

https://drive.google.com/file/d/1wz0P4cHcZwRj-vS1In3jeDyTXFAvTuT3/view?usp=sharing

March 22, 2019 09:52 PM


advertise at nourizadeh . com